CEZA

 CEZA.(Bilgin Özçalkan ) Türkçe sözlü rap müzik sanatçısı. ilk başlarda solo olarak bilinen Ceza, 1998 senesinde Dr..Fuchs ile birlikte İstanbul'un ilk rap grubu olan Nefret'i kurdu. ilk olarak 1999 yılında piyasaya çıkan ''Yeraltı Operasyonu'' adlı toplama albüme 4 parça vererek profesyonelliğe adımın atan grup, 2000 yılında Meclis-i Ala İstanbul, 2001'de Anahtar albümlerini çıkararak bir çok gence öncülük etmiştir. bazı önemli festivallerde yer alan ve sayısız konserler veren grup daha sonra çalışmalarına solo olarak devam etmişlerdir. 
2002 yılında ilk solo albümü Med Cezir'i çıkararak Türkiye'de rap müziğin saygınlığını arttıran Ceza, aynı zamanda bu albümündeki lirikalite sayesinde bir çok genç Mc'ye örnek ve ilham kaynağı olmuş, müzik sektörü ve medyanın yanı sıra, farklı kitlelerin de ilgisini çekmeyi başarmıştır. 

2004 yılında Rapstar isimli albümünü çıkarana kadar kendi konserleri dışında H2000, Rock'n Coke, Rock İstanbul, J&B Techno Festival, İstanbul Hiphop Fest, Electronica Fest, Fête de la Musique gibi birçok önemli festival ve fuarda sahne almıştır. 
Rapstar albümünün 150.000 den fazla satması sonucu yükselişe geçen ve müzik sektörünün dikkatini çeken Ceza, bu dönemde farklı tarzlardan sanatçılarla da ortak çalışmalar yaparak daha büyük kitlelerin rap müziğine aşina olmasını sağlamıştır. 

 Fatih Akın imzalı Crossing the Bridge(2005) filminde rol almış, filmdeki Ceza sahneleri uluslararası Cannes Film Festivali ve daha bir çok gösterimde ayakta alkışlanmıştır. 
''2Süper Film Birden'' adlı sinema filmi için bir soundtrack yapmış, ''Wut'' adlı filmde de şarkıları kullanılmıştır. 

Aynı yıl ''Pardon'' filmi için de bir soundtrack yapan sanatçı, bazı radyo ve tv reklamlarında da başarıyla yer almıştır. Sanatçı o yıl Das Bo, Afrob, Sammy Deluxe, Swizz Illy Idol gibi Avrupalı rapçiler ve kendi gibi rapçi olan kız kardeşi Ayben ile birlikte 5 şehirlik Almanya turuna çıkmış ve çoğunluğu yabancı olan kitlelere Türkçe rap ile hitap etmiştir. 
Sanatçı 2005'te tüm geliri genç yeteneklerin projeleri için kullanılacak olan "Hayata + Gençlik Fonu" için ''Sıra Sende'' adında bir maxi single çıkarmıştır. Sanatçı aynı yıl ''Feyz Al'' adında bir de maxi single piyasaya sürmüştür. 
Yine 2006 yılında, dilden dile bir slogan haline gelen "Fark var" isimli parçasının da içinde bulunduğu ''Yerli Plaka'' albümünü piyasaya sürmüştür. Ceza, bu albümde Türkiye'nin en önemli sanatçılarından Sezen Aksu ile ''Gelsin Hayat Bildiği Gibi'' ve Kansas'ın efsanevi rapçisi Tech N9ne ile ''Dark Places'' adlı parçalarını kaydetmiştir. 

Albümünün ilk klip parçası ''Yerli Plaka'' MTV World Chart listesine 6. sıradan giriş yapmıştır. 
Ayrıca 2006 yılında uluslararası ''Stimmen Fest'' ve ''Splash Fest'' organizasyonlarında sahne alarak, bu organizasyonlarda Türkçe sözlü müzik icra eden ilk sanatçı olmuştur. 
2007 yılında dünyaca ünlü rapçilerin sahne aldığı ve Avrupa'nın en önemli hiphop festivallerinden biri olan MTV Hiphop Open Festivali'nde sahne alan ilk Türk rapçi olmuştur. 

Oldukça başarılı geçen 2007 yılında Ceza  "MTV Europe Music Avards" ödülünü de kazanarak, başarılarına bir yenisini daha eklemiş, bu ödülü kazanan ilk Türk sanatçı olmuştur. 
2007 yılında Almanya hükümeti tarafından desteklenen bir proje kapsamında Türk, Alman, Arap ve çeşitli etnik gruplardan gençlere workshoplar yapmıştır. Proje ''Ceza & Friends'' adıyla Berlin Hebbel Tiyatrosu'nda 1 yıl boyunca devam etmiştir. 

2007 yılında Mercan Dede nin ''800'' adlı albümünde ''İstanbul, 800 ve Tutsak'' adlı parçalarda yer almıştır. Sanatçı 2007 Mayıs ayında verdiği New york konseriyle 3. kıtaya da ayak basmış, halka açık olarak düzenlenen konserde Ceza'yı binlerce Türk ve çok sayıda Amerikan vatandaşı izlemiş, saatler süren Türk yürüyüşü boyunca Newyork caddelerinde çalan Ceza şarkıları Türk ve Amerikan vatandaşlarınca büyük ilgi ile karşılanmıştır. 

Aynı sene ''9 ay son gün'' adlı tiyatro oyununun müzikleri ve ''Polis'' filminin soundtrack müziğini yapan sanatçı, yoğun konser ve iş temposu sebebi ile solo albüm yapma fırsatı bulamamış, bunun yerine  2007 Temmuz ayında internetten ücretsiz olarak yayınladığı ''Evin Delisi EP'' ile takipçilerini mutlu etmiş, diğer albümlerinde olduğu gibi genç yeteneklere de fırsat tanımıştır. 

2008 yılında, ''Happy Vibration'' projesi kapsamında Berlin Ballhaus Tiyatrosu'nda ''Dont Panic, I am Islamic'' adında workshoplara devam etmiştir. 
Bu güne kadar bir çok müzik dergisine kapak olan Ceza, 2008 yılında ''Rolling stones'' dergisine kapak olarak bir ilke daha imza atmış ve bir çok insanı şaşırtmıştır.. 
Sanatçı 2008 yılında bestelediği ''Karşı Takıma El Ver'' adlı şarkısı ile  Türkiye Olimpiyat Komitesi tarafından şeref diploması ve ''Fair play'' ödülüne layık görülerek bu ödülü alan  ilk müzisyen olmuştur. 

24 Şubat 2008'de profesyonel müzik hayatının 10. yılını kutlayan Ceza'ya bu özel gecesinde Sezen Aksu, Okan Bayülgen, Mor ve Ötesi, Ceyhun Yılmaz, Ayben, Aylin Aslım, Fairuz Derin Bulut, Demir Demirkan, Killa Hakan, İstanbul Attack, Kadıköy Acil, Burhan Öçal, Aslı, Dj Funky “C” ve Manga başta olmak üzere bir çok sanatçı dostu destek vermiş, gecenin tüm gelirleri kimsesiz çocuklar derneğine bağışlanmıştır. 
Sanatçı bu dönemde çok fazla konser vermiş, sık sık yolcuk etmesi nedeni ile rahatsızlanmış ve uzun bir dönem uçağa binmesi yasaklanmıştır. 
2008 aralık ayında Killa Hakan ile birlikte ''Bomba Plak'' adında ortak bir albüm çıkaran Ceza, albümde yer alan ''Paydos'' şarkısına animasyon tadında bir klip çekmiştir. 

Aynı yıl gösterime giren ''Chiko'' adlı filmde müzikleri kullanılmıştır. 

Sanatçının 2006 yılında piyasaya çıkan ve 3yıl boyunca çıkış yapan ''Yerli Plaka'' albümünde yer alan ''fark var'' şarkısı , öncelikle bir dizi filimde, ardından bir gsm firmasının reklamlarında kullanılmış, sonrasında sanatçının izni olmaksızın 2009 belediye seçimlerinde ülkenin tamamında, çeşitli partilerce seçim otobüslerinde çalınmıştır. 2006 yılında piyasaya çıkmasına rağmen 2009 yılına damgasını vuran  şarkıda yer alan ''fark var'' sözü tüm yurtta çeşitli sektörler tarafından slogan haline getirilmiştir. 

2009 yılının büyük bölümünü workshoplar ve konserlerle geçiren Ceza, kendisine yapılan ''Eurovision'' teklifini geri çevirerek yaz aylarında düzenlenen Türkiye'nin en önemli müzik festivallerinden biri olan Fanta Müzik Festivalinde iki headlinedan biri olarak yer almış ve yine bu dönemde festival dışında verdiği solo konserlerle Keşan, Siverek, Samsun ve Diyarbakır gibi bazı bölgelerde 50 bin üzeri rekor katılımlar olmuştur. sanatçının 2009 yılı boyunca verdiği konserlerde toplamda 1 milyondan fazla seyirci önüne çıktığı tahmin ediliyor. 

Ceza, 2009 yılında 2 gün üst üste "İstanbul Jazz Centre'' da sahne alarak bir ilke daha imza atmıştır. 

2010 piyasaya çıkan Killa Hakan ''Volume Maximum'' albümünde toplam 10 parçada yer almıştır. 
Albümde yer alan ''aller besten'' adlı parçaya klip çekilmiş ve MTV Almanya'da liste başı olmuştur.Büyük bölümü Türkçe olan parça haftalarca listede kalmayı başarabilmiştir. 

2010 yılında  15 şarkıdan oluşan ''Onuncu Köy'' adlı albümünü piyasaya sürdü. Hiç düet bulunmayan albümde Ceza, yine Türkiye ve Avruapa'dan çeşitli müzisyenlerle çalışmıştır. 
Önceki sene Fanta Festivalinde karşılaştığı yoğun ilgi nedeni ile 2010 yazında festivale tekrar davet edilmiş, yeni albümü ile bir kere daha yüzbinlere ulaşmıştır.

Sanatçı T.C. Cumhurbaşkanı tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Resepsiyonu'na davet edilerek sanatının ne derece ciddiye alındığını bir kere daha kanıtlamış olduğu gibi, Türkiye'de rap müziğe gönül veren gençleri de gururlandırmıştır. 

Almanya'nın önde gelen rapçilerinden Kool Savaş'ın ''Futurama'' isimli şarkısında farklı ülkelerden rapçilerle birlikte yer alarak, Türk dilini bir kere daha uluslararası platformda başarı ile temsil etmiştir.
Albüm çalışmaları dışında, yerli-yabancı bir çok müzisyen ile çalışan Ceza, birbirinden değerli, derin anlamlar içeren sözleri sayesinde zamanla sosyal sorumluluk projelerinin de aranan ismi olmuştur. Savaş karşıtı, kimsesiz çocuklar yararına, korsan karşıtı, kadın istismarına karşı, suça karşı, hayvanları korumaya yönelik, enegellilerin yararına, kanserle savaş gibi bir çok önemli sosyal projeye gerek sesiyle, gerek fiilen katılımları ile destek vermiş ve bu kuruluşlar tarafından çok defa ödüllendirilmiştir. 

Sanatçı 2011 mart ayında ''Evin Delisi'' adında bir marka çıkararak iş dünyasına adımını atmıştır.
2011 Mayıs ayında sahne aldığı ''Bremen Jazzahead'' festivalinde ana sahnede büyük ilgi ile karşılanan Ceza'yı izlemeye gelenler arasında yer alan büyük müzik adamı, Montreux Jazz Festivali nin kurucusu 75 yaşındaki Claude Nobs, konser sonrası sanatçıyı bizzat tebrik etmiştir. 
Yine 2011 mayıs ayında Kansas city nin efsanevi rapçisi Tech N9ne'ın "All 6 & 7's" albümünde ''Worldwide Choppers'' adlı parçada, Tech N9ne, Busta Rhymes, Twista ve Yelawolf gibi rap müziğin dünya genelinde önemli isimleri ile birlikte yer almıştır. 

2011 çıkışlı ''40'' adlı sinema filminde santçının çeşitli şarkıları kullanılmış, filmin 2009 Osaka Film Festivalinde gösterilmesi sonucu ''açık ara bul kon'' adlı şarkının klibi japon müzik kanallarında yayınlanmış, kulağa oldukça farklı gelen nakaratının tesadüf eseri japonca da kolay telafuz edilmesi sonucu parça halk arasında hızla yayılmıştır. 

2011 yılı Temmuz ayında piyasaya çıkan ''Organize Oluyoruz Vol1'' adlı toplama albüme ''Sen de biraz delisin'' şarkısı ile destek veren sanatçı bu şarkısına bir de klip çekmiştir. 
Killa Hakan'ın albümü Son Mohakan da Fantastik Dört isimli parçaya Eko Fresh ve Summer Cem ile birlikte konuk olmuştur ve bir de bu parçaya klip çekilmiştir.
Ceza'nın son albümü Suspus 26 Mayıs 2015'te piyasaya sürüldü. Albümünün ismini de taşıyan "Suspus" isimli parçaya klip çekmiştir ve birçok parçaya daha klip çekmek istediğini de duyurmuştur.

26 Aralık 2019 tarihinde Ceza Beatcoin adında yeni single'ı kliple birlikte çıkarmıştır.

Albümleri:
1999      Toplama albüm Yeraltı Operasyonu (Ceza, Doğanın Kanunu, İntihar, Yeter Artık parçalarıyla eşlik etmiştir.)
2000      Asya Sentez albümü Toplama Kampı (Mini Albüm)
2000      Nefret albümü Meclis-i Âlâ: İstanbul
2001      Nefret albümü Anahtar
2002      Solo albüm         Med-Cezir
2004    Solo albüm           Rapstar
2006      Solo albüm         Feyz Al
2006      Solo albüm         Yerli Plaka
2007      Solo albüm         Evin Delisi (Maxi Single)
2008      Killa Hakan ile ortak albüm.
2010      Solo albüm         Onuncu Köy
2015      Solo albüm         Suspus
2019      Single    Beatcoin
 
Ödülleri
 
2007      En İyi Türk Sanatçı           MTV Avrupa Müzik Ödülleri
2008      İletişim Şeref Diploması               Türkiye Fair Play Ödülleri
2016      En İyi Şarkı - Suspus        13.Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri
2016      En İyi Rap Sanatçısı         13.Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri


Organizasyon ve Sanat Danışmanı: info@benjaminkaya.com    İletişim: +90 (533) 527 07 21
CEZA, Menajeri, Resmi Web sitesi, iletişim telefonu, Hakkında, Yetkili menajeri kimdir, menajerlik firması, biyografisi, mail adresi, sahne fiyatı, konser organizasyon fiyatı, booking menajeri, kaşesi ne kadar, konser ücreti ne kadar, konser bütçesi ne kadar, festival konser fiyatı, bahar şenlikleri konserleri, bayi toplantısı, etkinlik, tanıtım toplantısı, fuar organizasyonu vb bilgiler için sanatçı ile ilgili Doğru Kurumsal ve Detaylı bilgi almak için bizimle iletişim kurunuz.
Benjamin Kaya
BURADA KİMLER VAR
Aradığınız Tüm Sanatçılar ve Kariyerleri Hakkında Merek Ettiğiniz Herşey Burada
TÜM SANATÇILAR İÇİN TILAYINIZ