TNK

2001 yılında Ankara'da kuruldu. O yıllarda Grubun davulcusu Ali Sürel ile Caner Karamukluoğlu lise arkadaşlarıydı. Onlar "TNK"nin bugünkü müziğinden çok uzak sert bir türün dinleyicileriydiler. O zamanlarda Caner'in dershaneden arkadaşı olan Basri Hayran, basçı olarak bugünkü yerini aldı. Ali'nin çocukluk arkadaşı Hasan Güleç’in de gruba katılmasıyla, çok genç yasta büyük bir istekle bu ise başlayan bu 4 kişi; 2002 yılında düzenlenen "Sing Your Song" adli yarışmada "Genç Yetenek" unvanına layık görüldü. 2004 yılında ise TNK “Fanta Genç Yetenekler Arıyor” yarışmasında ünlü müzisyenlerin ve yapımcıların bulunduğu bir jüri tarafından "Türkiye birincisi" seçildi.

TNK, 2005 yılında ilk 'EP'si olan "Sıra Bizde” On-Air etiketiyle yayınlandı. Albüm kayıtlarının bitimiyle Amerika'ya giden Ali Sürel’in yerine Ankara’nın önemli davulcularından biri olan Onur Ertem gruba dahil oldu. 2007 yılında TNK'nin önce “Elveda De” arkasından da “Kalpsiz” parçasına birer video klip çekildi. “Elveda De” 2 hafta, “Kalpsiz” ise 5 hafta “Dream TV Top 10” listesinde 1 numarada kaldı. Bu video kliplerin önde gelen müzik kanalları ve dinleyici tarafından beğeni görmesiyle, TNK biraz daha geniş bir kitleye ulaşmış oldu ve Türkiye çapında konserler vermeye başladı. Bunun yanında Türkiye’nin büyük uluslar arası festivallerinden olan “Radarlive 2007” ve “Masstival 2008”de çalma fırsatlarını yakaladı. Bu süre içerisinde bazı fikir ayrılıklarından dolayı Hasan Güleç gruptan ayrıldı. 

TNK, 2009 yılının kış aylarında Ankara’da, 2010 yılının Nisan ayında Pasaj Müzik etiketiyle piyasaya çıkacak, kayıt süreci 11 ay sürecek düzenleme ve kayıt sürecinde prodüktör olarak Volkan Yırtıcı’yla çalışılan “Söyle Ruhum” albümünün kayıtlarına Detay Müzik stüdyolarında başladı. TNK’nin, “Söyle Ruhum” albümünde, “Sıra Bizde” EP’sinden biraz daha farklı olarak daha enerjik ama aynı zamanda daha karamsar bir müzik ortaya çıktı. Ayrıca albümün mastering aşaması Avustralya’da Rick O’Neill tarafından tamamlandı. Albümün tamamlanmasının ardından gruba sahne performanslarında gitar ve klavye çalması için Özgür Aksüyek dahil oldu.
“Söyle Ruhum” albümünün ve albümle aynı adı taşıyan parçanın video klibinin 2010 yılının Nisan ayında çıkmasıyla yazılı ve görsel basında daha çok yer alan TNK, daha geniş bir müzik kitlesine ulaşmayı başardı. Ayrıca bu video klip “Powerturk Pop 40” ve “Dream TV Top 10” listelerinde bir süre 1 numara olarak kaldı.
Albümün çıkışını takip eden Temmuz ayında, TNK “Fanta Gençlik Festivali” kapsamında Şebnem Ferah ve Ceza ile beraber 16 ayaklı Türkiye turnesinde, Türkiye’nin dört bir yanındaki müzik dinleyicisine canlı performans sunma fırsatını yakaladı.

2010 yılının Kasım ayında TNK “Söyle Ruhum” albümünün 2. video klibi olarak “Dans Et”i yayınladı. Dans Et videosu da “Dream TV Top 10” listesinde 1 numaraya kadar yükselme başarısı gösterdi.
Türkiye'deki canlı performanslarına önemli konser mekanlarında devam eden TNK, aynı zamanda 2010 kış aylarında Yunanistan, Almanya ve Belçika'yı kapsayan bir Avrupa turnesine çıktı.
TNK aynı zamanda Türk pop müziğinin köklü sanatçılarından Nilüfer'in Türkiye'nin önemli Rock gruplarıyla birlikte 2011 yılının Ocak ayında piyasaya çıkan “12 Düet” albümünde “Selam Söyle” isimli parçayı yorumladı. Aynı parçayı 9 Mart 2011'de Türkiye'nin önemli gazetelerinden birinin düzenlediği “Aile İçi Şiddete Son” kampanyası kapsamında düzenlenen bir yardım konserinde Nilüfer'le birlikte seslendirdi. 

Aynı yılın Şubat ayında yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak'ın yaptığı ve başrollerini Mehmet Günsür ve Belçim Bilgin'in paylaştığı bir sinema filmi olan “Aşk Tesadüfleri Sever”in film müziği albümünde TNK; 2010 yılında piyasaya çıkardığı “Söyle Ruhum” albümünde olan “Yine Yazı Bekleriz” parçasının daha akustik bir düzenlemesi ve Bülent Ortaçgil'in “Eylül Akşamı” parçasının Mehmet Günsür'le birlikte yorumuyla yer aldı. Grup elemanları aynı zamanda filmde ufak bir rol de üstlendi.
“Yine Yazı Bekleriz”in video klibi de Ömer Faruk Sorak yönetmenliğinde çekildi ve 2011 yılının başında yayınlanmaya başlandı. Bu video klip, TNK'nin Türkiye'deki bilinirliğini ve dinleyici sayısını önemli derecede artırdı. Bu süre içinde yazılı ve görsel basının önemli mecralarında daha da çok yer almaya başladı. “Dream TV Top 10” ve “Powerturk Pop 40” başta olmak üzere önemli müzik kanallarının ve radyolarının listelerinde uzun bir süre 1 numarada yer aldı.
2011 yılının bahar ve yaz döneminde, hem Türkiye'nin önemli üniversitelerinin bahar şenliklerinde, hem de önemli konser mekanlarında konserlerine hızla devam eden TNK, “Vodafone Freezone Konserleri” kapsamında Badem, Aylin Aslım, Hayko Cepkin ve Şebnem Ferah ile birlikte bir Türkiye turnesinde yer aldı.
24 Haziran 2011'de TNK, dünyaca ünlü besteci ve rock solistlerinden James Blunt ile aynı sahneyi paylaştı.

TNK, Söyle Ruhum albümündeki çıkışıyla 2011 yılının Haziran ayında 38. Altın Kelebek Ödül Töreni'nde “En İyi Çıkış Yapan Grup” ödülüne layık görüldü.
TNK, 2011 yazından itibaren çalışmalarını bir sonraki albümün parçalarının üretimine yoğunlaştırdı. Bu dönem TNK'nin yer aldığı diğer bazı projeler oldu. 2 Ekim 2011'de Almanya'da düzenlenen bir festivalde TNK, Mor ve Ötesi ve Athena ile birlikte yer aldı, 30 Ekim 2011'de de Van depremzedelerine yardım amaçlı bir organizasyon olan ve Türkiye'deki bir çok rock grubunun katıldığı “Van İçin Rock” konserinde sahne aldı ve Gani Müjde'nin yapımcısı olduğu Show Tv'de 2011 yılında yayınlanmaya başlayan “Pis Yedili” dizisinin fragman müziğinde “Hey Pardon” parçasıyla yer aldı. 

TNK'nin yer aldığı derleme (compilation) albümler;
“Zamanı Geldi” - Sing Your Song (2002) - Universal
“Dans Et” - Festival 2010 (2010) - Pasaj
“Yine Yazı Bekleriz” ve “Eylül Akşamı” - Aşk Tesadüfleri Sever (2011) - Pasaj
“Selam Söyle” 12 Düet (2011) - DMC
“Yine Yazı Bekleriz” - Joytürk Yalnızlık Şarkıları (2012) - Pasaj

TNK'nin kazandığı başlıca ödüller;
“Sing Your Song” Şarkı Yarışması - Genç Yetenek (2002)
“Fanta Genç Yetenekler Arıyor” Şarkı Yarışması - Türkiye Birincisi (2004)
Blue Jean Dergisi - En İyi Çıkış Yapan Grup (2010)
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceride-i Kantar - Yılın Müzik Grubu (2011)
Ege Üniversitesi İletişim Ödülleri - En İyi Grup (2011)
38. Altın Kelebek Ödül Töreni - En İyi Çıkış Yapan Grup (2011)
18. Kral TV Müzik Ödülleri - En İyi Film Müziği

TNK'nin video klipleri;
Elveda De (Mayıs 2007)
Kalpsiz (Ekim 2007)
Söyle Ruhum (Nisan 2010)
Dans Et (Kasım 2010)
Yine Yazı Bekleriz (Aralık 2010)
Organizasyon ve Sanat Danışmanı: info@benjaminkaya.com    İletişim: +90 (533) 527 07 21
TNK, Menajeri, Resmi Web sitesi, iletişim telefonu, Hakkında, Yetkili menajeri kimdir, menajerlik firması, biyografisi, mail adresi, sahne fiyatı, konser organizasyon fiyatı, booking menajeri, kaşesi ne kadar, konser ücreti ne kadar, konser bütçesi ne kadar, festival konser fiyatı, bahar şenlikleri konserleri, bayi toplantısı, etkinlik, tanıtım toplantısı, fuar organizasyonu vb bilgiler için sanatçı ile ilgili Doğru Kurumsal ve Detaylı bilgi almak için bizimle iletişim kurunuz.
Benjamin Kaya
BURADA KİMLER VAR
Aradığınız Tüm Sanatçılar ve Kariyerleri Hakkında Merek Ettiğiniz Herşey Burada
TÜM SANATÇILAR İÇİN TILAYINIZ