YONCA LODİ

Yonca Lodi,17 Eylül'de İstanbul'da doğdu. Çocukluğunun büyük bölümünü Beşiktaş'ta geçiren sanatçı, ilk ve ortaokulu da burada bitirdi. Lise yıllarında müzik ile uğraşmaya başladı. Okul orkestrasıyla çeşitli yarışma ve konserlere katıldı. Lise 2. sınıftayken müzik eğitimi almaya karar verdi ve Çağdaş Müzik Merkezi'nde eğitim almaya başladı. İki yıl boyunca da İstanbul Devlet ve Opera Balesi solistlerinden Mine Mater ve Timur Selçuk'tan şan, solfej ve armoni dersleri aldı. 

1992 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Opera Şan Bölümü'ne dereceyle girdi. Bu bölümde Yekta Kara, Selçuk Uraz gibi isimlerden ders alma şansı yakaladı. 1993 yılında kendisi gibi konservatuvar öğrencileri olan arkadaşlarıyla birlikte profesyonel müzik hayatına başladı. Bir yandan da çeşitli reklam cıngılları ve farklı albümlerde vokal kayıtları yaptı. Festivallerde ve yarışmalara katılan sanatçı, çeşitli gruplarda caz ve pop ağırlık repertuarlar seslendirdi. 

1996 yılında "Asansör" adlı filmde, başrol oyuncularından Mustafa Uğurlu ile "Budur Abi" adlı parçayı seslendirdi. 1999 yılında kendi adını taşıyan ilk albümü müzik marketlerdeki yerini aldı.Albümün ilk çıkış şarkısı ''SANA BİRŞEY OLMASIN''büyük başarı kazandı. Yavuz Bingöl'ün "Üşüdüm Biraz" albümünde birlikte seslendirdikleri "Aşar Gidersin" adlı türkü ile farklı türlerdeki başarısını gösterdi. 2001 yılında "AŞKTA VE AYRILIKTA" isimli albümünü piyasaya çıkardı. Albümde "ANLATMA" ve "BÜKLÜM BÜKLÜM" gibi parçalar kısa sürede listebaşı oldu. 

Aynı albümde Sezen Aksu, Aysel Gürel ve Fuat Güner gibi isimlerle çalışma fırsatı bulmuştu. Albümde ayrıca Yunan sanatçı George Alkeos'a ait olan "ANLATMA" adlı parçayı da seslendirdi. 2007 yılına gelindiğinde sanatçının "YOLUMU BULURUM" adını taşıyan albümü TMC etiketiyle müzikseverlerle buluştu.Bu albümde Çiğdem Talu,Melih Kibar ortak çalışması''ALDIM BAŞIMI GİDİYORUM'' ve Aysel Gürel'in sözlerini yazdığı ''HIÇKIRMALISIN'' ve ''SAKLANMA'' gibi şarkılar oldukça ses getirdi. 2008 Yılının Yaz Aylarında Eski bir Sezen Aksu parçası olan ''YETER''i seslendirdi. 

Sadece dijital ortamlarda satışa çıkan parça satışlarda ilk sıralarda yer aldı. Çıkması merakla beklenen yeni albümünün içinde bulunan ''EMANET'' adlı parça 2009 Yılının Kasım ayında dijital satış yapan yasal platformlarda satışa çıktı. Yorumcu son olarak kariyerindeki 4. solo albümü ''MİLAT'' ile 7 eylül 2010 tarihinde müzikseverlerle tekrar buluştu. Albümde ilk olarak ''DÜŞTÜYSEK KALKARIZ'' adlı parçaya klip çekildi.Sanatçı albüme adını veren,sözü müziği kendisine ait ''MİLAT'' adlı parçayla başarı kazandı.2012 yılında ''TON FARKI'' adlı şarkısıyla birkez daha dinleyicisi ile buluştu. 

Aynı yıl ''BİR ÇOCUK SEVDİM'' adlı şarkıyı sevilen dizi için seslendirdi. Son olarak Ocak 2013'te "EDEBİYAT" adlı şarkısını dinleyicisinin beğenisine sundu. Son single çalışması olan "EDEBİYAT" şarkısı da kliplendirildi.Yorumcu yeni albüm çalışmalarına devam etmektedir. 

Albümleri
21 Mayıs 1999: Yonca Lodi
1 Kasım 2001: Aşkta ve Ayrılıkta
29 Ocak 2007: Yolumu Bulurum
7 Eylül 2010: Milat
4 Mart 2014: 12 Ay
31 Aralık 2018: Fazla Aşk

Teklileri
24 Haziran 2008: Yeter
6 Kasım 2009: Emanet
26 Mayıs 2011: Tenden Tene
21 Mart 2012: Ton Farkı
5 Şubat 2013: Edebiyat
8 Ocak 2016: Özlüyorum

Organizasyon ve Sanat Danışmanı: info@benjaminkaya.com    İletişim: +90 (533) 527 07 21
YONCA LODİ, Menajeri, Resmi Web sitesi, iletişim telefonu, Hakkında, Yetkili menajeri kimdir, menajerlik firması, biyografisi, mail adresi, sahne fiyatı, konser organizasyon fiyatı, booking menajeri, kaşesi ne kadar, konser ücreti ne kadar, konser bütçesi ne kadar, festival konser fiyatı, bahar şenlikleri konserleri, bayi toplantısı, etkinlik, tanıtım toplantısı, fuar organizasyonu vb bilgiler için sanatçı ile ilgili Doğru Kurumsal ve Detaylı bilgi almak için bizimle iletişim kurunuz.
Benjamin Kaya
BURADA KİMLER VAR
Aradığınız Tüm Sanatçılar ve Kariyerleri Hakkında Merek Ettiğiniz Herşey Burada
TÜM SANATÇILAR İÇİN TILAYINIZ