LEMAN SAM

İstanbul - Üsküdar’da bir subay kızı olarak dünyaya geldi; Anadolu’da yaşadı. Mersin, Gaziantep, Hakkari ve Ankara bir süre yaşadığı yerlerden bazıları... Ruhunun ve gönlünün yarısının tam sekiz yıl yaşadığı Ankara'da olduğunu söylüyor. 

"Olmazsa olmaz şart; sahiden olduğun gibi olmak. Gerçek ruhun neyse, üzerine örtüler koymadan öylece yaşamak. Bu örtüler sizi yorar. Onun için ben çırılçıplak bir ruhla dolaştım..." 

Bir süre Jimnastik hakemliği, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda tercümanlık, steno hocalığı gibi işlerle uğraştı. Daily News'de asistan olarak çalıştı. 

"Ben hayatı, taşların üzerinden atlayıp zıplayıp denize akmaya çalışan bir nehre benzetiyorum. Bazen öfkelidir, bazen sakin. Zaman zaman siz de şaşarsınız bu nehir, o nehir mi diye... Benim hayatım denize akan bir nehirdir. Ölümü de mavi denize benzetiyorum." 

Tiyatro, mim, dans ve şan eğitimi aldı. Bir süre opera’da korist olarak görev yaptı. 

Başka toprak parçalarının özgün halk şarkıları konusunda araştırmaları var. On sekizi aşkın dilde şarkı yorumlayabilmekte... 

"Benim sesim aslında doğanın sesi... Bir kavak ya da söğüt gibi yumuşak, köknar gibi militanca şarkı söylerim." 

Diplomatik konserler verdi. Başlıca diplomatik konserler; Portekiz Cumhurbaşkanı Mario Suarez, Malesia Kralı ve Kraliyet Ailesi… Bu arada Sopot Festivali, Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Derneği Konseri, Türkmenistan - Türkmenbaşı Aşkabad konseri, Curaçao Trubdour Festivali gibi etkinliklerde yer aldı.

Yine de bir sokak şarkıcısı olmak onun için daha önemli. 

"Mesleğimde başarılı ve kalıcı olmamın ve yıllardır kazandığım saygınlığın en büyük nedeni; öz doğanın küçük bir parçası olduğumu asla unutmamamdır. Bir hayvan gibi duyularla ve önsezilerle yaşamak... Şarkı söyleme dilimi böyle keşfettim." 

Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda konser verdi; vermekte. Bunların büyük çoğunluğunu halk konserleri oluşturdu. Hemen hemen her söyleşisinde halk konserleri vermekten duyduğu memnuniyeti, aldığı eşsiz keyfi dile getirmekte. Üniversitelerin etkinlik ve söyleşilerinde de sıkça yer almakta; gençlerle bir araya gelmekten keyif almakta. 

Bir gezgin olarak seyahat etmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seviyor. Yurtiçinde Ege, özellikle güneşiyle onu etkiliyor. Doğu Anadolu, geçmişinde bu bölgeye duyduğu özlem ve vahşi doğasıyla onu çekiyor. Kapadokya’nın doğasına hayran. Yurtdışında Hindistan’ın güneyi, yiyecekleri, meyveleri ve müziğiyle favorisi. Türkiye’ye çok benzettiği Yunanistan’ın müzikleri ilgisini çekiyor. Nepal, Tibet ve Sri Lanka da seyahat etmeyi sevdiği yerlerden.

Doğayla iç içe yaşamak, doğal beslenmek; hayvanlarla, ağaçlarla, nehirlerle, bozkır ve dağlarla, hatta çakıl taşlarıyla kurduğu dostluk, yaşam enerjisinin kaynağını oluşturmakta. 
Organizasyon ve Sanat Danışmanı: info@benjaminkaya.com    İletişim: +90 (533) 527 07 21
LEMAN SAM, Menajeri, Resmi Web sitesi, iletişim telefonu, Hakkında, Yetkili menajeri kimdir, menajerlik firması, biyografisi, mail adresi, sahne fiyatı, konser organizasyon fiyatı, booking menajeri, kaşesi ne kadar, konser ücreti ne kadar, konser bütçesi ne kadar, festival konser fiyatı, bahar şenlikleri konserleri, bayi toplantısı, etkinlik, tanıtım toplantısı, fuar organizasyonu vb bilgiler için sanatçı ile ilgili Doğru Kurumsal ve Detaylı bilgi almak için bizimle iletişim kurunuz.
Benjamin Kaya
BURADA KİMLER VAR
Aradığınız Tüm Sanatçılar ve Kariyerleri Hakkında Merek Ettiğiniz Herşey Burada
TÜM SANATÇILAR İÇİN TILAYINIZ