İLHAN İREM

1955 - Bursa'da 1 Nisan günü dünyaya geldi.
 
1969 - ...Ortaokul son sınıf... 14 yaşındaydı. Okulun lise bölümünde okuyan müzisyenlerin çağrısıyla, okul orkestrasına solist olarak girdi. 
 
1970 - Meltemler. Milliyet gazetesinin düzenlediği Liselerarası Müzik Yarışmasında Marmara Bölgesi birincisi oldu. Aynı kadro ile 1972 senesine kadar Bursa Çelik Palas Otelinde ve Uludağ diskolarında dans müziği şarkıcılığını sürdürdü.
 
1973 - Besteci, söz yazarı, yorumcu olarak müzik dünyasına girdi. İlk 45'lik; "Birleşsin Bütün Eller \ Bazen Neşe Bazen Keder". 
 
1974 - İlk hit: "Yazık Oldu Yarınlara \ Haydi Sil Gözlerini" İkinci 45'lik. 
 
1975 - "Anlasana \ Ne Güzel Bak Yaşamak" Üçüncü 45'lik. 
          "Bir Varmış Bir Yokmuş (Kuklacı Amca) \ Hasretim Sana". Dördüncü 45'lik. Tanrı'yı sorguladığı, metafizik bağlamdaki ilk yapıtı 30.000 Adet basıldıktan sonra gelen baskılar sonucu plak şirketi tarafından toplatıldı.
          "Ver Elini \ Üzülme Dostum". Beşinci 45'lik.
 
1976 - "İlhan İrem 1973-1976". İlk 33'lük. 
          "Havalar Nasıl \ Gözünü Seveyim". Altıncı 45'lik. 
 
1977 - "Sensizde Yaşanıyor (İşte Hayat) \ Son Selam". Yedinci 45'lik.
 
1978 - "Ayrılık Akşamı (Konuşamıyorum) \ Sen Bilirsin". Sekizinci 45'lik. 
 
1979 - "Bir Zamanlar \ Yeni Bir Şarkı". Dokuzuncu 45'lik.
          İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nın da yer aldığı çok kalabalık bir müzisyen kadrosu eşliğinde doldurduğu senfonik anlamdaki ve kalıcı müzikaliteye doğru ilk adımı olan albüm çalışması: "Sevgiliye". (Bu uzunçalarında ilk kez akademik bir çalışmaya girmiştir Esin Engin'in aranjörlüğünde ve yine ilk kez kendisine ait olmayan bir şiir besteler: Nazım Hikmet / “Hoşgeldin”) Bu albümün şarkılarından "Bir Yıldız" ile 1979 Eurovision Türkiye finaline kalan sanatçı, yarışamadan askere alındı.
 
1980 - Eylül ayında döndü. 70'li yıllar boyunca aşk baladları söyledikten sonra bu tarihten itibaren bir değişim sürecine girdi. 80'lerin ikinci yarısında iyice belirginleşen bu yeni çizgi, yeni bir dinleyici kitlesi ile bütünleşti. Bu arada düşünceleriyle, görüntüsüyle, ürettikleriyle bambaşka bir İlhan İrem doğdu. Sanatçının anlatımıyla bu değişim 12 Eylül sonrası gördüğü Türkiye manzaralarında yaşadıklarıyla, birikimleriyle şekillenen bir değişimdi. İrem'in anladığı manadaki Pop Müziğin erimesi, Arabesk'in krallığı, ardından gelen piyanist ve udi şantörler, kısacası müziğin el değiştirmesi bir yana, asıl devrimi başlatan, insan olarak, sanatçı olarak çok farklı bir çizgiye yönelişini ateşleyen olgu, en yakınların başlayarak sevdiklerinde, arkadaşlıklarında, müzik dünyasında ve neredeyse tüm Türkiye genelinde hissettiği duyarsızlık, kalınlıktı. İnsanların birbirinden uzaklaşması, ilişkilerin, sevgilerin şekilciliğe, sahteciliğe dönüşmesi, göçler ve Arabesk yaşamın teknoloji transferi ile reaksiyona girip pop çağını patlatması. Böyle bir ortamda insan olarak, sanatçı olarak hayatının anlamını sorgulamaya başladı. 1980 yılına kadar ki hayatını gözden geçirince, içtenliksiz, soluk, günü yaşayan anlamsız kalabalıklar olduğuna karar verdiği insanların hepsinden ve ürettiklerinden çok şekillerle ilgilenen popüler kültürden uzaklaştı. Bir anlamda yabancılaşarak 87'ye kadar sürecek bir inziva için evine kapandı. Kalın perdeleri sıkı sıkıya örtülü Tarabya'daki evinde bugünkü İlhan'ı oluşturan uzun yalnızlıklar yaşadı. Kendi içine, iç uzaylarına derin yolculuklar yapmayı öğrendi. Bu kapanış 70'lerin şarkılarındaki iyileşmez hüzünden mistik huzura, metafiziğe uzanan bir serüven başlattı.
 
1981 - Döneme göndermeler içeren onuncu ve son 45'lik. "Er Mektubu Görülmüştür \ Bal Ağızlım" ve askerde yaptığı bestelerinden oluşan bir albüm: "Bezgin" yayınlandı. Aynı günlerde, Yedi yıllık bir çalışmanın ürünü olacak, kesintisiz 150 dakikalık bir Rock Senfoni: "Pencere...Köprü...Ve Ötesi..." üçlemesinin bestelerini ve kitabını yazmaya başladı.
 
1983 - Yaşam, ölüm ve ölüm ötesinin anlatıldığı üçlemenin ilk ayağı olan "Pencere" yayınlandı. Şarkı sözlerindeki evrensel örgü ve derinlik, metafizik çıkışlı kozmik açılımlar ve dünyadaki Senfonik Rock ekiplerinde bile az görülen yüksek müzikalite.
 
1985 - "Köprü": Enerji dönüşümü bağlamında ölümün anlatımı. (Üçlemenin ikinci albümü) Yayınlanan ilk kitap: "Pencere... Köprü... Ve Ötesi..." Kitapta, İlhan İrem'in Rock Senfonideki müzikal anlatımı kaleme aldığı öykü, bu öykünün Nuri Kurtcebe tarafından görüntülenmiş çizgileri ile Burak Eldem, İzzet Eti ve Adnan Özer'in İlhan İrem Müziği üzerine kapsamlı bir araştırması yer aldı. 
          Aynı yıl İlhan İrem'in üretimlerindeki titreşimleri algılayan, "Işık ve sevgiyle" felsefesini hayatlarına geçiren dinleyicileri tarafından "İrem Bağı" adlı birliktelik kuruldu. 
 
1986 - Türkiye'ye Eurovision'da o zaman kadar en iyi dereceyi getiren "Halley" projesini kurgulayıp, sözlerini yazdı, besteci Melih Kibar'a teslim etti. TRT ile olan sorunları yüzünden yurt dışındaki yarışmaya gitmedi. 
          Resim çalışmaları ve Bursa'da ilk sergi.
 
1987 - İrem müziğinin evrensel huzura ve meditasyon boyutlarına ulaştığı albüm: "Ve Ötesi". Yayınlanan ikinci kitap: "Uzaklarda Biri Var (Denemeler)". 
 
1988 - Eski ve yeni dinleyicileri buluşturmak adına bir albüm: "Dünden Yarına".
 
1989 - "Uçun Kuşlar Uçun" albümü. Kültür Bakanlığı tarafından albümden çıkarılması koşuluyla izin verilen albümde yer almayan, halen yayını ve çalınması yasak şarkı; "Blues For Molla" 
 
1990 - Üçüncü kitap: "Katastrof (Şiirler)".
 
1991 - Hansu İrem ile evlendi (1 Ekim). İlhan İrem'in son dönem eserlerinin pek çoğunun şiirlerini yazan Hansu İrem, aynı zamanda sanatçının albümlerinin kapak fotograflarını çekmekte ve İlhan İrem'in sanat yönetmenliğini yapmaktadır.
 
1992 - "İlhan-ı Aşk" albümü.
 
1994 - "Koridor": 8 yılda tamamlanan yapıt bir anlamda ulaşılan şiirsel ve müzikal yetkinliğin, İlhan İrem felsefesinin manifestosu niteliğinde. 
          "Delirium (Denemeler)": Dördüncü kitap. Ayrıca sert ritimli şarkılar ayıklanarak ve bazı ilavelerle Koridor albümünün meditasyon versiyonu "Romans" albümü.
 
1995 - "Sevgililer Günü \ The Best Of İlhan İrem 1" albümü.
 
1997 - "Aşk İksiri & Cadı Ağacı \ The Best Of İlhan İrem 2" albümü. 
 
1998 - "Hayat Öpücüğü \ The Best Of İlhan İrem 3" albümü.
          "Millenium / Sanalizasyon Fareleri, Yarasalar Ve Diğerleri (Denemeler)" (5. Kitap)
 
2000 - İlhan İrem sevecenlerden gelen yoğun istek üzerine 1980'li yıllarda çıkardığı "Bezgin", "Pencere", "Köprü", "Ve Ötesi" isimli albümlerini aynı yıllarda kaydedilmiş özdeş versionlarla tekrar yayınlandı: "Bezginin Gizli Mektupları", "Uçuk Mavi Pencere", "Bulutlara Köprü", "Düşler ve Ötesi". 
 
2001 - İlhan İrem uzun süredir üzerinde çalıştığı, yeni şarkılardan oluşan albümü yedi yılda tamamladı ve yayımladı. "Seni Seviyorum" Bu çalışma sanatçının anlatımlarının gelecekte ulaşacağı boyutlara dair derin işaretler taşımaktadır.
 
2002 - Şalamar (Rock Version) Sadece radyolarda çalınmak üzere dağıtıldı.
 
2003 - "Bir Meleğe Aşık Oldum / Best Of İlhan İrem 4" le birlikte tüm diskografyası ulaşılabilir hale geldi. 
 
2004 - "Işık ve Sevgiyle 30 Yıl" albümüyle 30. Sanat yılını kutladı. ve "HERŞEY ŞİMDİ BAŞLIYOR" dedi.
 
2006 - "Cennet İlahileri", Seni Seviyorum" (2001) sonrası, tümüyle yeni şarkılardan oluşan kült albüm. 
          14 Yıl sonra "Ayrılıkların da Sonu Var" adını verdiği konserler dizisini başlatarak, İstanbul / Harbiye Açık Hava Tiyatrosu ve Ankara / Anatolia sahnesinde solo konserler verdi. 
 
2007 - "Siyah Kuğunun Şarkısı" adlı şiir kitabını yayımladı.
          "Ayrılıkların da sonu var" serisinin üçüncü ve son konserini İzmir’de verdi.
          "Yürek Büyüsü" Konseri (İstanbul Kuruçeşme Arena)

2008 - "Aşka Davet" Konseri (İstanbul Rumeli Hisarı)
          İlhan İrem’e dair 3 kitap yayınlandı; "Sürgün Gibi Masallarda" / Michael Kuyucu, "Müziğin Mistik İlahı" / Özlem Süyev, "Ölümsüz Ozan" / Hakan Taştan, Ersin Kamburoğlu.
          "Tozpembe / Progressive Çocuk Şarkıları" adlı çocuklar için hazırladığı albümü yayınladı.

2010 - "BİR" Konseri (İstanbul Kuruçeşme Arena), "Işık ve Sevgiyle" Konseri (İzmir Açıkhava Tiyatrosu)
          İlhan İrem, yeni albüm çalışmalarını sürdürmekte ve nadiren solo konserler vermektedir.

Albümleri:

İlhan İrem 1973–1976 (1976)

Sevgiliye (1979)

Bezgin (1981)

Pencere (1983)

Köprü (1985)

Ve Ötesi (1987)

Dünden Yarına (1988)

Uçun Kuşlar Uçun (1989)

Pencere… Köprü… Ve Ötesi… (1990)

İlhan-ı Aşk (1992)

Koridor (1994)

Romalılar (1994)

Sevgililer Günü \ İlhan İrem'in En İyisi 1. (1995)

Aşk İksiri & Cadı Ağacı \ İlhan İrem'in En İyisi 2. (1997)

Hayat Öpücüğü \ İlhan İrem'in En İyisi / 3. (1998)

Bezginin Gizli Mektupları (2000)

Uçuk Mavi Pencere (2000)

Bulutlara Köprü (2000)

Düşler ve Ötesi (2000)

Seni Seviyorum (2001)

Bir Meleğe Aşık Oldum / İlhan İrem'in En İyisi / 4. (2003)

Işık ve Sevgiyle 30 Yıl (2004)

Cennet İlahileri (2006)

Tozpembe / Progressive Çocuk Şarkıları (2008)

Organizasyon ve Sanat Danışmanı: info@benjaminkaya.com    İletişim: +90 (533) 527 07 21
İLHAN İREM, Menajeri, Resmi Web sitesi, iletişim telefonu, Hakkında, Yetkili menajeri kimdir, menajerlik firması, biyografisi, mail adresi, sahne fiyatı, konser organizasyon fiyatı, booking menajeri, kaşesi ne kadar, konser ücreti ne kadar, konser bütçesi ne kadar, festival konser fiyatı, bahar şenlikleri konserleri, bayi toplantısı, etkinlik, tanıtım toplantısı, fuar organizasyonu vb bilgiler için sanatçı ile ilgili Doğru Kurumsal ve Detaylı bilgi almak için bizimle iletişim kurunuz.
Benjamin Kaya
BURADA KİMLER VAR
Aradığınız Tüm Sanatçılar ve Kariyerleri Hakkında Merek Ettiğiniz Herşey Burada
TÜM SANATÇILAR İÇİN TILAYINIZ